Skip to content

Buďte na sebe opatrní – nemoci a očkování na Bali

Hodně z vás vyráží na dovolenou na Bali a ptáte se nás, jestli je potřeba očkování. Proto bych tímto článkem chtěla dát všem tápajícím odpověď a pokud vás zajímá, proč máme tento postoj, dočtete se vše v článku. 🙂

Za nás vám odpovíme jednoznačně: ANO

Často čtu v různých cestovatelských skupinách dotazy, zda je očkování potřeba. Odpovědi a zkušenosti se samozřejmě liší, protože sto lidí = sto názorů. Někdy jsou to odpovědi ve stylu: „Já to zvládla dva měsíce bez očkování v pohodě.“ Toto je samozřejmě nejlepší možná zkušenost, můžete být jedině rádi. 🙂 Pokud se člověk s ničím nepříjemným nesetkal, je to jednoduše skvělé. Ovšem pokud se další cestovatel nevrátí v čase a nebude mít stejnou dovču a štěstí jako vy, asi mu to nezaručíte.

Další mě napadá: „Na Bali je už tolik Čechů, že to je jako druhé Chorvatsko, tam nic nepotřebuješ.“ Možná je nás tu hodně, ale přece jen to je stále exotická země. Proto by se na toto člověk určitě spoléhat neměl. Stále je tu výskyt některých nemocí, které u nás nejsou časté a mohou být nebezpečné. Pokud chcete být úplně v klidu bez očkování, raději jeďte do toho pravého Chorvatska. 🙂

Moje nejoblíbenější ovšem je: „Pokud si budeš umývat ruce a dávat pozor kde jíš a kam šlapeš je to v pohodě.“ Toto je dle nás asi největší hloupost. Samozřejmě pokud míníte dovolenou na Bali trávit v resortu a nevytáhnout paty, můžete být v klidu. To ale nemusíte jezdit na Bali. 🙂 I pokud na sebe budete lít dezinfekci od rána do večera, ničemu to nepomůže. Jde hlavně o to, že místní určité věci neřeší. Třeba umývání rukou před přípravou jídla pro vás, nebo po odchodu z toalety. Záchody tu jsou takové, jaké jsou. I u pláže vás nečeká žádný luxus. Většinou špinavé prkýnko (dámy trénujte akrobacii, bude potřeba) a místo toaletního papíru a splachovadla na vás čeká velká nádoba vody a naběračka.

Člověk by měl pochopit, že standard hygieny je tu úplně někde jinde než v Evropě.

Takže náš skromný názor je:

Žloutenka A a B – Ano.

Umývání rukou vám zde opravdu nepomůže. Místní své zvyky nezmění jen tak.

Břišní tyfus – Ano.

Je to velmi nepříjemná nemoc, která vám minimálně zkazí dovolenou a zkomplikuje život. V horších případech je velké nebezpečí dehydratace.

Vzteklina – Ano i ne.

Zde se nepřikláníme ani k jednomu. Očkování vám ušetří několik návštěv nemocnice, ale na injekci stejně musíte jít. Po Bali se v hojném počtu toulají psi a někdy mohou být agresivní a kousnout. Průkaz o očkování psa vám tu ukáže tak 10 % obyvatel. Může se stát, že vás v přírodě kousne například i opice. V tom případě není co řešit.

Další nepříjemné nemoci a nehody, které se zde vyskytují bych vám uvedla níže. Neexistuje proti nim očkování, ale jistá prevence se dá uplatnit. 🙂

Horečka dengue

Této nemoci se přezdívá „horečka lámající kosti“. Přezdívka sama o sobě odpoví, že to rozhodně není nic příjemného. Virus přenáší komáři. Jediná prevence před touto nemocí je snižování rizika poštípání. Místní repelenty fungují, a tak při sezení venku doporučujeme zápalné spirálky, které koupíte na každém rohu asi za 20 korun.

Někdo horečku léčí klidem a velkým množstvím tekutin. Opět záleží na vás, jak jste odolní a jak situaci budete řešit. V případě podezření ovšem za návštěvu nemocnice obětujete pár hodin a pojišťovna pár tisíc korun. Jedině rozbor krve vám dodá jistotu, jestli se jedná o dengue nebo jen o chřipku. Dengue je víc typů, některé mohou být velmi nebezpečné a pokud teploty a případné bolesti trvají několik dní, jeďte do nemocnice.

Bali Belly

Nepříjemná záležitost, které se při dlouhodobém pobytu nejspíš nevyhnete. Elegantně nazvané střevní problémy vás mohou postihnout z jakéhokoliv jídla. I když jste ve warungu jedli stokrát, po stoprvní to může být něco špatného a hned je to tu. Většinou se toho bez problému zbavíte dietou na několik dní, než to samo přejde. Pokud problémy trvají opravdu dlouho, skočte si k doktorovi pro nějaké léky.

Otrava jídlem

Otravu poznáte tak, že vám bude opravdu neskutečně zle… 🙂 Aspoň z naší zkušenosti. Opět vám může pomoct dieta, stejně nebudete schopni cokoliv pozřít. Pokud obtíže trvají několik dní, zajděte si k doktorovi. Pokud nejste schopni ani pít a stále trvají potíže, mohl by to být vážný problém, protože hrozí dehydratace.

Island tatoo

Taková památka na pád ze skútru, o kterou rozhodně nikdo nestojí. Chlapi to mohou zahrát na zranění z boje, když zrovna zachraňovali přítelkyni před dvěma tygry a třemi slony, ale asi to neprojde. Ženy možná na pokus zneškodnit místního pavouka nad postelí, když jejich hrdina nebyl doma. Každopádně řiďte opatrně a bezpečně. Doprava je tu mnohdy šílená, ale velmi jednoduše se zde řídí. Prostě opatrně a čekejte všechno… 🙂

Konečné rozhodnutí je samozřejmě na vás a někdo na to může mít odlišný názor.. 🙂 Nikomu ho určitě nechceme brát. Dávejte na sebe pozor.. 🙂

 

Komentuj jako první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close