Skip to content

PETka sem, PETka tam..Co já s nimi udělám?

Stále častěji se mi stává, že někdo nadává na špinavé pláže, odpadky u cest a naprostou neschopnost místních s tím něco dělat. Neviděla bych to tak jednostraně, ale to je ovšem na každém. Pokud jedete do Asie s představou Evropského standardu, ani nenastupujte do letadla. Tady to prostě takto nefunguje a v některých ohledech jsem za to vlastně ráda. V případě odpadu je to něco jiného.. 🙁

Setkáte se tu se špinavými plážemi, kde místo písku budou hromady odpadků a ve vodě se vám připlácne sáček z obchodu na nohu…

Následuje první myšlenka „To si neumí vážit přírody? Nemůžou s tím jako něco dělat?“ Ano můžou s tím něco dělat a taky dělají. Musíme si uvědomit, že pokud bychom se nenarodili v zemi, kde za nás problém s odpadem už vyřešili jiní a rodiče nám za odhozený papírek na zem nevynadali, vypadalo by to dost podobně. Základem je asi pochopit myšlení místních, aspoň z části. Vždy řeší aktuální problém a přemýšlení do budoucna se tu moc „nenosí“.

Už nyní na Bali funguje několik organizací, které o ekologii vzdělávají a snaží se tuto osvětu šířit. Jenže starého psa novým kouskům nenaučíš a to platí i o lidech, musí nastat generační změna, aby nastal efekt. Ovšem ruku na srdce, turisté se ve většině případů rozhodně nesnaží pomáhat. Za pět měsíců jsem viděla maximálně 20 lidí s látkovou taškou v obchodě, místo tří igelitek od pokladní. Většinou kupují vodu 0,5 v plastové láhvi, nebo si domů vozí láhve s vodou místo barelu. Někdy slyším odpověď: „Jsem přece na dovolené“. To opravdu není argument. Bohužel to stejné dělají i místní. Jenže to je právě ono, oni se to učí, ať vám to připadá v této době jakkoliv zvláštní. My to víme, tak proč to stejně děláme špatně?

Pláže se snaží čistit jak místní (hlavně turistické pláže), tak i dlouhodobě žijící cizinci. Existuje například organizace Trash Hero, která organizuje úklidy. Další je organizace Green Books, která vzdělává děti o ekologii a proč je potřeba brát ohledy na přírodu.

Vyrážíte do Asie? Zjistěte si pár informací o zemi, která je prezentovaná jako ráj na zemi. V katalogu vám ukážou fotku krásného chrámu, čistého moře a prostory resortu. Jenže to není jen to tom. Bali má své krásy, které můžete objevovat. Ovšem pokud si hned první den znechutíte dovolenou tím, že vidíte, kam váš hotel vyhazuje odpad (většinou přes zeď na pole), asi jste udělali něco špatně při výběru destinace.

Chcete pomáhat s úklidem pláže? Koukněte se na další možnosti. My se chystáme 19.2.2017.. 🙂

Rozhodli jste se tu být delší dobu a chcete třídit odpad? Kamarádka mi poradila skvělou možnost! 🙂

Komentuj jako první!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close